Z życia jednostki

Szkolenie Rodzina Bez Przemocy

W dniach 13 i 14 marca br. w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie odbyło się szkolenie pn. „RODZINA BEZ PRZEMOCY„ zorganizowane przez  Sekcję Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz Urząd Miejski w KonineW szkoleniu uczestniczyli dzielnicowi konińskiej Policji, pracownicy socjalni, zawodowi kuratorzy, członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Komisji ds.Rodziny. O źródłach przemocy, wizerunku sprawcy i ofiary przemocy domowej, lokalnym systemie jej przeciwdziałania oraz roli kuratora wykładała  Pani dr Teresa Kobrzyńska ekspert ds. uzależnień oraz tworzenia lokalnych programów pomocowych. Do prelekcji zostali także zaproszeni Prokuratorzy i Sędziowie.

Celem spotkania było dalsze integrowanie działań instytucji i podmiotów zobowiązanych do niesienia pomocy w obszarze problemu przemocy w rodzinie, wykorzystanie w jak najszerszym zakresie procedury Niebieskiej Karty oraz wykorzystanie w praktyce również poza karnych środków i możliwości oddziaływania na sprawcę przemocy domowej.

To spotkanie to już kolejne przedsięwzięcie angażujące policję, kuratorów, sędziów, pracowników pomocy społecznej  w wypracowanie spójnych form przemocy w rodzinie. W listopadzie ubiegłego roku z inicjatywy konińskiej Policji przy współpracy miejscowych  instytucji i organizacji powstał ZESPóŁ WCZESNEJ INTERWENCJI PRZEMOCY W RODZINIE. Działania tego zespołu mają na celu szybsze i skuteczniejsze podejmowanie czynności zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, planowania i realizację działań pomocowych w oparciu o diagnozę potrzeb.  Na dzień dzisiejszy programem pomocowym tego Zespołu jest objętych 21 rodzin.

Szkolenie "Rodzina bez przemocy" wpisuje się również w ramy rządowego programu "Razem Bezpieczniej". Przeciwdziałanie przemocy nie może się opierać jedynie na działalności jednego podmiotu. Żadna instytucja, organizacja nie ma wystarczjących narzędzi, kompetencji i możliwości rozwiązywania wszystkich problemów pojawiających sie w sytuacji, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy. Niemniej każda z nich ma do odegrania ważną role w procesie pomagania.

Powrót na górę strony