Szkolenie "Ciąża bez alkoholu"
3 grudnia 2007 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie odbyło się szkolenie „Ciąża bez alkoholu” zorganizowane przez Sekcję Prewencji Konińskiej Policji oraz Departament Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
W szkoleniu tym uczestniczyli policjanci, pracownicy socjalni i pedagodzy szkół z konińskiego. Głównym tematem spotkania było przeciwdziałanie uzależnieniom z ukierunkowaniem na tematykę Ogólnopolskiej Kampanii „Ciąża bez alkoholu”.
Problem alkoholizmu to nie tylko problem indywidualnej osoby ale to już problem społeczny. Policjanci na co dzień spotykają się i rozwiązują sprawy i problemy, które mają w swojej genezie alkohol. Są to przestępstwa drogowe, spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie, łamanie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, przemoc w rodzinie, opiekownie się małoletnimi przez nietrzeźwych rodziców.
Z przedstawicielami obecnych na spotkaniu służb i instytucji mundurowi spotykali się niejednokrotnie na szkoleniach, konferencjach i naradach. Na tym spotkaniu po raz pierwszy poruszono temat szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w okresie ciąży. Zagadnienia tego nie można lekceważyć, gdyż ofiarami alkoholu stają się już najmłodsze, bezbronne osoby.
To policjanci, pracownicy socjalni i pedagodzy, jako pierwsi wchodzą w środowiska w których występuje problem uzależnienia i to od ich wiedzy, umiejętności i kompetencji zależy szybkie rozpoznanie problemu i dalsza droga działań pomocowych (prawnych, socjalnych, psychologicznych, medycznych).
Szkoleniowe spotkanie otworzył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie mł. insp. Zdzisław Królak, po czym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na potrzeby konińskiej Policji przekazali alkotest.
Prelekcję na temat „Płodowy Zespół Alkoholowy FAS-sposoby diagnozowania dzieci z zespołem FAS", wygłosiła lekarz toksykolog Pani Danuta Dudrak. Wskazała ona na ogromne zaburzenia, jakie pojawiają się u dzieci jako rezultat spożywania przez ciężarną matkę alkoholu. Wady te obejmują specyficzny wygląd twarzy, zaburzenia wzroku, dysfunkcje mózgu, a więc fizyczne i umysłowe objawy, z którymi dziecko przychodzi na świat. Dzieci te, mówiła doktor Dudrak, mają problemy z samodzielnością i prowadzeniem odpowiedzialnego życia, w okresie dorastania ciągle potrzebują pomocy jak małe dzieci. Najczęściej prowadzi to do lęku, złości, wycofywania się, a w konsekwencji do problemów wychowawczych, konfliktów z prawem, skłonności do uzależnień, zachowań samobójczych, szokujących zachowań.
Zarówno Pani doktor jak i Pani Aldona Jaśniewicz z Departamentu Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom, zaznaczyły, że nieprawdą jest, że jedno piwo, wino wypite przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi. Jest to mit, który pokutuje do dziś.
Zaproszeni prelegenci podkreślili, że „Ciąża bez alkoholu” to przede wszystkim kampania społeczna której zadaniem, istotą jest przekazywanie dalej informacji o skutkach i konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania kobiet w ciąży.
Zjawisko uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz metody działania grup psychomanipulacyjnych przedstawiła podinsp. Małgorzata Biskup z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Wskazała ona także na istotę profilaktyki i wiktymologii. Uczenie się co zrobić , by nie stać się ofiarą używek, przestępstw, powinno się już rozpocząć w wieku przedszkolnym. Zauważyła potrzebę pedagogizacji rodziców w obszarze świadomego i odpowiedzialnego wychowywania dzieci. Przekazała praktyczne uwagi dla pedagogów w przypadkach postępowania z uczniami trudnymi, przy wykorzystaniu instrumentów zawartych w Ustawie kodeksu opiekuńczo-wychowawczego.
Całość prelekcji wzbogacił materiał filmowy.
Przeprowadzone szkolenie „Ciąża bez alkoholu” wpisuje się w rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” oraz w ogólnopolską kampanię „Ciąża bez alkoholu”.