PODSZYWAŁ SIĘ POD TRZYNASTOLATKA - został zatrzymany
Dzięki otrzymanej informacji oraz szybkiej reakcji funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Starym Mieście, zatrzymany został 34-letni mieszkaniec powiatu tureckiego podejrzany o nawiązanie kontaktu o charakterze seksualnym z małoletnią za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów internetowych. Przypominamy, że rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci to jeden z kluczowych elementów profilaktyki. Dzieci często nie mają świadomości zagrożeń związanych z kontaktami z nieznajomymi w przestrzeni wirtualnej.
Ze wstępnych ustaleń śledczych ze Starego Miasta wynika, że mężczyzna – podając się za 13-latka – od października 2024 roku do połowy maja br. prowadził w internecie korespondencję sądząc, że rozmawia z dziewczynką, która nie ukończyła 15 roku życia. W toku tej znajomości przesyłał jej treści pornograficzne oraz próbował nakłonić ją do udostępnienia materiałów o charakterze seksualnym. W rzeczywistości mężczyzna nie kontaktował się z osoba małoletnią, lecz z osobą dorosłą działającą w ramach tzw. łowców pedofilii.
Dzięki pozyskanym informacjom mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Starego Miasta. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, śledczy przedstawili mu zarzuty m.in. z art. 13 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 200a § 2 kk oraz art. 200 § 3.
Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Obecnie, na wniosek prokuratora, wobec mężczyzny zastosowano środki zapobiegawcze.
Apel do rodziców: rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci
Wirtualna przestrzeń staje się naturalnym środowiskiem dla dzieci i młodzieży, jednak wiąże się również z zagrożeniami. Dzieci nie zawsze mają świadomość, że po drugiej stronie ekranu może znajdować się osoba dorosła o złych intencjach, podszywająca się pod rówieśnika.
Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka – rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie, edukowanie ich, jak reagować w sytuacjach budzących niepokój, a także zachęcanie do dzielenia się wątpliwościami z rodzicami czy opiekunami.
Zareagowana informacja może uchronić dziecko przed tragedią. Czujność i otwarty dialog to klucz do bezpieczeństwa najmłodszych.
mł. asp. Sylwia Król