Uwaga na oszustwa „na kryptowaluty” – mieszkańcy regionu tracą ogromne pieniądze!
Coraz więcej mieszkańców Konina i powiatu konińskiego pada ofiarą oszustów podszywających się pod brokerów inwestycyjnych. Od początku roku policjanci przyjęli już dziewięć zawiadomień dotyczących oszustw związanych z inwestowaniem w kryptowaluty. Straty sięgają setek tysięcy złotych. Pokrzywdzeni to najczęściej osoby starsze, które zostały zmanipulowane przez rzekomych doradców finansowych.
Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koninie coraz częściej przyjmuje zawiadomienia dotyczące oszustw związanych z inwestycjami w kryptowaluty. Od początku 2025 roku funkcjonariusze odnotowali już dziewięć takich przypadków. Scenariusz działania przestępców zazwyczaj wygląda bardzo podobnie – kończy się utratą dużych sum pieniędzy.
Jedną z pokrzywdzonych była 78-letnia mieszkanka naszego regionu, która straciła ponad 280 tysięcy złotych. Kobieta została zachęcona do inwestowania w kryptowaluty za pośrednictwem internetowej giełdy. Z osobami, które kontaktowały się z nią telefonicznie, rozmawiała w przekonaniu, że ma do czynienia z profesjonalnymi doradcami. Zgodnie z ich instrukcjami systematycznie wpłacała kolejne kwoty na wskazane rachunki bankowe. Po pewnym czasie została poinformowana, że aby wypłacić zgromadzone środki, musi najpierw opłacić podatek oraz koszty przewalutowania i prowizję rzekomego brokera. Straciła łącznie ponad 280 tysięcy złotych.
W innym przypadku ofiarą oszustów padł 74-letni mieszkaniec powiatu konińskiego. Mężczyzna również dał się przekonać telefonicznemu rozmówcy, który przedstawił się jako broker inwestycyjny. Pokrzywdzony zarejestrował się na wskazanej stronie internetowej, gdzie podał swoje dane osobowe. Jeszcze tego samego dnia otrzymał telefon z instrukcjami, jak dokonać pierwszej wpłaty za pomocą BLIKa. Zachęcony tym, że pieniądze pojawiły się na koncie inwestycyjnym i rzekomo zaczęły „pracować”, mężczyzna kontynuował inwestowanie według wskazówek rozmówcy. W kolejnych dniach wpłacał następne kwoty, aż do momentu, w którym jego łączna strata wyniosła 60 tysięcy złotych. Do dziś nie odzyskał pieniędzy.
Apelujemy o ostrożność!
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie przestrzegają mieszkańców przed pochopnym inwestowaniem pieniędzy w niesprawdzone platformy internetowe. Oszuści coraz częściej podszywają się pod doradców inwestycyjnych, kontaktując się telefonicznie lub przez komunikatory internetowe. Tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe i stosują różne techniki manipulacji, by przekonać ofiarę do przelania pieniędzy.
Jak się uchronić przed oszustwem?
• Nie inwestuj za namową nieznanych osób, które kontaktują się przez telefon lub Internet.
• Nie udostępniaj swoich danych osobowych ani danych logowania do bankowości elektronicznej.
• Zachowaj szczególną ostrożność wobec żądań szybkich płatności BLIKiem lub przelewów na nieznane konta.
• Nie daj się zwieść fałszywym wykresom zysków.
• Zasięgnij porady zaufanej osoby lub niezależnego doradcy finansowego, zanim zdecydujesz się na inwestycję.
Jeśli podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą oszustwa – zgłoś się do najbliższej jednostki Policji. Twoja czujność może uchronić Ciebie i innych przed poważnymi stratami finansowymi.
mł. asp. Sylwia Król