Aktualności

Trzeźwość za kierownicą to obowiązek – nie tylko w majówkę

Data publikacji 02.05.2025

Majówka to czas relaksu, wyjazdów i spotkań z bliskimi. Niestety, dla niektórych kierowców to także czas lekkomyślności i ryzykownych decyzji. Konińscy policjanci już w pierwszych dniach długiego weekendu zatrzymali czterech nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego – dwóch kierowców i dwóch rowerzystów. Przypominamy alkohol i droga to połączenie, które może skończyć się tragedią.

To dopiero połowa długiego weekendu majowego, a już zatrzymaliśmy czterech nietrzeźwych kierujących!

Długi majowy weekend sprzyja wypoczynkowi, spotkaniom towarzyskim i podróżom. Niestety, jak co roku, nie brakuje kierowców, którzy lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa i decydują się prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu.Przypominamy, trzeźwość za kierownicą to nie wybór – to obowiązek.
 

Do tej pory, mimo że mamy dopiero połowę długiego weekendu, zatrzymano już czterech nietrzeźwych kierujących – dwóch prowadziło pojazdy mechaniczne, a dwóch poruszało się rowerami.

  • 1 maja o godzinie 19:50 w miejscowości Wygoda policjanci zatrzymali 42-letniego kierującego samochodem osobowym marki Seat, który miał w organizmie 2,14 promila alkoholu.

  • 2 maja o godzinie 01:50 na ulicy Poznańskiej w Koninie, funkcjonariusze zatrzymali 39-letniego kierującego samochodem marki Skoda, który był w stanie nietrzeźwości - badanie wykazało 1,22 promila alkoholu w organizmie.

To nie wszystko. Policjanci interweniowali również wobec nietrzeźwych rowerzystów:

  • w Rychwale zatrzymano rowerzystę z wynikiem 2,44 promila,

  • a w Skulsku – mężczyznę, który miał aż 3,40 promila alkoholu w organizmie.

Alkohol i droga to śmiertelne połączenie. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może znacząco osłabić koncentrację, spowolnić czas reakcji i zaburzyć ocenę sytuacji na drodze. Kierowca po alkoholu stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, pasażerów.

 

Co warto zapamiętać?

  1. Jeśli piłeś – nie jedź. Jeśli jedziesz – nie pij.

  2. Zorganizuj transport z wyprzedzeniem – skorzystaj z taksówki, komunikacji miejskiej lub wyznacz trzeźwego kierowcę.

  3. Reaguj, jeśli ktoś znajomy chce prowadzić po alkoholu – możesz zapobiec tragedii.

  4. Pamiętaj – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grożą surowe konsekwencje: utrata prawa jazdy, wysoka grzywna, a nawet kara więzienia.

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo – nie tylko podczas majówki, ale każdego dnia.

mł. asp. Sylwia Król

 

Powrót na górę strony