Sprawca przemocy domowej został szybko odizolowany przez policjantów
Ustawa antyprzemocowa daje policjantom narzędzia, które pozwalają szybko reagować w sytuacjach przemocy domowej. Wśród nich są m.in. procedura Niebieskiej Karty oraz nakaz natychmiastowego opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do ofiary. Takie działania zostały zastosowane m.in. podczas jednej z interwencji, do której doszło w poniedziałek wielkanocny na terenie Konina.
Niebieska Karta to procedura obejmująca działania podejmowane wobec osób doświadczających przemocy domowej, a także jej sprawców. Rozpoczyna się w chwili, gdy policjanci lub inni przedstawiciele służb np. pracownicy opieki społecznej, oświaty, ochrony zdrowia podejmują interwencję i stwierdzą podejrzenie stosowania przemocy. Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy, objęcie jej wsparciem oraz monitorowanie sytuacji przez odpowiednie służby.
Od kilku lat policjanci dysponują dodatkowymi uprawnieniami, mogą wydać na miejscu interwencji nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania przez sprawcę przemocy oraz zakaz zbliżania się do niego i kontaktowania się z ofiarą. Środki te mają charakter natychmiastowy i są skuteczne przez 14 dni, z możliwością ich przedłużenia przez sąd.
Takie działania zostały zastosowane m.in. podczas jednej z interwencji, do której doszło w poniedziałek wielkanocny na terenie Konina. Policjanci zostali wezwani do awantury domowej, podczas której 43-letni mężczyzna w obecności córki wyzywał swoją żonę, używał słów wulgarnych, a także ją popychał. Jak ustalili policjanci mężczyzna ten stosował również przemoc fizyczną i słowną wobec dziecka.
Funkcjonariusze natychmiast odizolowali agresora, zatrzymując go w policyjnej celi. Została wdrożona procedura Niebieskiej Karty, a wobec 43-latka wydano nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, zakaz zbliżania się do mieszkania, zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej kobiety i dziecka.
Przemoc domowa nie jest sprawą prywatną - to naruszenie prawa. Jeśli doświadczasz przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej lub ekonomicznej - nie jesteś sam/-a. Zadzwoń na numer alarmowy 112. Poinformuj nas lub pracownika socjalnego. Możesz to zrobić także anonimowo. Reagując - ratujesz życie.
asp. Maria Baranowska