Aktualności

NAKAZY I ZAKAZY WOBEC SPRAWCÓW PRZEMOCY DOMOWEJ

Data publikacji 28.01.2025

Przemoc domowa to poważny problem społeczny, na który konińska policja odpowiada stanowczymi działaniami. Jednym z kluczowych narzędzi, jakie funkcjonariusze mają do dyspozycji, jest możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania przez sprawcę oraz zakazu zbliżania się do mieszkania czy osoby pokrzywdzonej, a także zakaz kontaktowania się z nią.

Od początku 2025 roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Koninie takie nakazy i zakazy zostały wydane już wobec siedmiu sprawców przemocy domowej. Ostatnia sytuacja miała miejsce 26 stycznia, w niedzielę. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kleczewie skorzystali z tych uprawnień, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie zagrożonej. W tym tym roku zakazy wobec sprawców przemocy domowej zastosowali również policjanci z Sompolna oraz z Koninia. 

Jak działają te środki?

Nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i zakaz zbliżania się do ofiary są efektywnym sposobem przeciwdziałania przemocy domowej. Dzięki wprowadzonym przepisom policjanci mogą je wydać w trakcie interwencji, na miejscu zdarzenia, bądź też w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Sprawca ma obowiązek natychmiast opuścić wspólnie zajmowane lokum i nie może kontaktować się z ofiarą ani zbliżać do niej na określoną odległość.

Środek ten obowiązuje przez 14 dni, jednak w tym czasie osoba pokrzywdzona może wystąpić do sądu o jego przedłużenie. Taka regulacja daje ofiarom czas i przestrzeń na podjęcie dalszych kroków prawnych, zapewniając jednocześnie ich bezpieczeństwo.

Policjanci z Konina oraz powiatu konińskiego, w ramach swoich obowiązków, nie tylko reagują na zgłoszenia dotyczące przemocy domowej, ale także podejmują działania prewencyjne. Współpracują z instytucjami pomocowymi, takimi jak ośrodki pomocy społecznej, poradnie psychologiczne czy organizacje pozarządowe, aby kompleksowo wspierać osoby dotknięte przemocą.

Każda ofiara przemocy może liczyć na pomoc i wsparcie. Policja zachęca również świadków przemocy do reagowania i zgłaszania takich przypadków. Wspólnie możemy działać na rzecz budowania bezpiecznego otoczenia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy lub jesteś świadkiem przemocy domowej, skontaktuj się ze swoim dzielnicowym lub najbliższą jednostką policji,a jeżeli sytuacja tego wymaga zadzwoń na numer alarmowy 112.

 

mł. asp. Sylwia Król

 

Powrót na górę strony