Aktualności

OSZUSTWA NA SZKODĘ OSÓB STARSZYCH – PROFILAKTYKA I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 08.10.2024

W ostatnim czasie seniorzy często padają ofiarami kradzieży i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i „na pracownika banku". Bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia, dlatego apelujemy do mieszkańców, a w szczególności do osób starszych, o zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Najpopularniejsze sposoby, jakie stosują oszuści, to:

• “Na wnuczka” – przestępcy podają się za członków rodziny (najczęściej wnuczka) i proszą o pilną pomoc finansową w związku z wypadkiem, problemami prawnymi czy zdrowotnymi.

• “Na policjanta” – oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy policji i informują o rzekomej akcji policyjnej, prosząc o przekazanie pieniędzy „do zabezpieczenia”. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o pieniądze!

• “Na pracownika banku” – dzwoniący przekonują seniorów, że ich oszczędności są zagrożone i namawiają do przelania środków na inne konto w celu ich zabezpieczenia.

 

Jak się chronić przed oszustami?

Aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym osobom – niezależnie od tego, za kogo się podają.

2. Weryfikuj informacje – jeśli ktoś podaje się za członka rodziny lub funkcjonariusza policji, zawsze skontaktuj się bezpośrednio z bliskimi lub z lokalną komendą, aby sprawdzić prawdziwość sytuacji.

3. Nie ufaj podejrzanym telefonom – jeżeli ktoś prosi o pieniądze lub cenne przedmioty, zakończ rozmowę i zgłoś sprawę na policję.

4. Zachowaj ostrożność w kontaktach z osobami oferującymi usługi – oszuści często podszywają się pod pracowników instytucji publicznych (np. gazowni, energetyki) i próbują wejść do mieszkania.

5. Pamiętaj, że policja nigdy nie prosi o pieniądze, ani nie informuje telefonicznie o prowadzonych akcjach.

 

Co zrobić, jeśli podejrzewasz oszustwo?

Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast skontaktuj się z Komendą Miejską Policji w Koninie pod numerem alarmowym 112. Każda zgłoszona sytuacja jest dla nas ważna, a szybka reakcja może uchronić przed stratami.

Zachęcamy również do rozmowy z bliskimi, szczególnie z seniorami, i ostrzeżenia ich przed metodami, jakie stosują oszuści. Pamiętajmy, że czujność i ostrożność są kluczowe, by nie dać się oszukać.

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich!

Powrót na górę strony