Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ŻNIW

Data publikacji 10.07.2024

Sezon letni to nie tylko czas wypoczynku i relaksu. Jest to również okres intensywnych prac polowych. Koszenie zboża, zbieranie słomy oraz siana to nieodłączny element pracy rolników w tym okresie. Jest to także czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, dlatego też kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach.

Trwają żniwa, na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi sprzętami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów.

Jednym z największych utrapień kierowców w okresie letnim są kombajny rolnicze. Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszający się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w czasie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy, bądź osoby pomagające przy pracach podczas zjazdu z pola stoją lub siedzą na zaczepie przyczepy. Nie jest to miejsce przeznaczone dla przewozu osób. Takie zachowanie jest wysoko nieodpowiedzialne i niebezpieczne, przewożona osoba w każdej chwili może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią.

Warto także pamiętać, by nie podejmować żadnych prac naprawczych „zaciętej” maszyny przy włączonym silniku. Pośpiech, chwila nieuwagi, zmęczenie i nieszczęście gotowe!

Podczas żniw osobami najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Rodzice, którzy decydują się na zabranie dziecka na pole powinni mieć zawsze baczenie na swoje pociechy.

Ważne jest, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to m.in. uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozwalaj dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych.
  • Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
  • Nie podejmuj żadnej pracy będąc pod wpływem alkoholu.
  • Nie próbuj naprawiać zepsutej/zaciętej maszyny bez wyłączenia silnika.
  • Wyjeżdżając na drogę zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony