Aktualności

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE NOWEJ POLICJANTKI

Data publikacji 07.05.2024

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nowo przyjęta do służby funkcjonariuszka złożyła uroczyste ślubowanie. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w jej pamięci. Teraz czeka ją kilkumiesięczne przeszkolenie, po odbyciu którego podejmie służbę w naszej jednostce.

Wczoraj, 6 maja br. na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się uroczyste ślubowanie 62 nowo przyjętych policjantek i policjantów z całego garnizonu wielkopolskiego, w tym 1 z naszej konińskiej jednostki.

Ślubowanie odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk, który jako pierwszy przywitał ślubujących.

Na uroczystym apelu obecni byli również Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu insp. Sławomir Piekut, podinsp. Adam Jurek oraz  mł. insp. Violetta Mójta, Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Mariusz Jaworski, a  także Komendanci Miejscy i Powiatowi z całego woj. wielkopolskiego. 

Wśród zaproszonych gości obecny był reprezentujący Wojewodę Wielkopolską - Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiej pan Piotr Pałczyński, reprezentujący Marszałka Województwa Wielkopolskiego – główny specjalista Biura Ochrony Informacji Niejawnych pan Zbigniew Machaj oraz reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania pan Michał Lemański.

W uroczystości udział wzięli Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu - przełożeni nowych policjantów. Na uroczystej zbiórce obecny był również Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary, Pan Bartłomiej Gorzelańczyk Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Wielkopolskiego oraz Kapelan Wielkopolskich Policjantów ks. Kanonik Grzegorz Szafraniak.

Kulminacyjnym momentem uroczystej zbiórki były wypowiedziane słowa roty ślubowania: „Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (…)”.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk uroczyście wręczył nowo przyjętym policjantom ich legitymacje służbowe. Pogratulował  im podjętej decyzji oraz podziękował za podjęcie się służby na rzecz bezpieczeństwa wielkopolan. Podkreślił jak ważne jest dobre, merytoryczne przygotowanie do pełnienia służby podczas szkolenia podstawowego. Życzył im satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz realizacji własnych ambicji i planów. Zwrócił się również do rodzin ślubujących, pogratulował im, równocześnie poprosił o wyrozumiałość dla młodych policjantów, ponieważ służba w Policji ma wpływ także na życie prywatne.

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary. Poza gratulacjami dla nowych policjantów skierował również podziękowania do ich rodzin. Bez ich wsparcia i wyrozumiałości, nie jest możliwe skuteczne wypełnianie policyjnych obowiązków. Wyraził przekonanie, że młodzi policjanci będą godnie reprezentować mundur w służbie oraz poza nią.

Jako ostatni do ślubujących zwrócił się Kapelan Wielkopolskich Policjantów ks. kanonik Grzegorz Szafraniak. Przywitał ich w „policyjnej rodzinie” oraz  zapewnił o swoim wsparciu.

Po oficjalnej części uroczystości uczestniczący w ślubowaniu goście wpisywali się do Księgi Pamiątkowej. Młodzi policjanci przyjmowali gratulacje od rodzin i bliskich, nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Powrót na górę strony