Aktualności

POMIMO WYSOKICH KAR NIETRZEŹWI KIERUJĄCY NADAL STANOWIĄ ZAGROŻENIE NA NASZYCH DROGACH

Data publikacji 25.03.2024

W ostatnim czasie przepisy dotyczące jazdy w stanie nietrzeźwości zostały znacząco zaostrzone. Niemniej jednak, wielu nadal decyduje się na ryzyko i wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwości, ignorując nie tylko własne bezpieczeństwo, ale także życie innych uczestników ruchu drogowego. W miniony weekend konińscy policjanci wyeliminowali aż 8 nietrzeźwych kierujących oraz 4, którzy kierowali pomimo zakazu lub cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami.

Pimimo surowych kar i ścisłych przepisów, nietrzeźwi kierujący wciąż stanowią poważne zagrożenie na naszych drogach. W ostatnim czasie przepisy dotyczące jazdy w stanie nietrzeźwości zostały znacząco zaostrzone, a pomimo to plaga pijanych kierujących jest coraz dotkliwsza. Konińscy policjanci niemal codziennie zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach. W ten weekend zauważono  znaczny wzrost liczby incydentów z udziałem nietrzeźwych kierowców.

22 marca w Budzisławiu Kościelnym funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kleczewie zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Mercedes. Zbadali podejrzanego, „pachnącego” 60 latka, z rekordowym wynikiem badania 1,35 mg/l (prawie 3 promile!). Tego samego dnia funkcjonariusze z Kleczewa zainteresowali się również 43 letnim motorowerzystom, który wydmuchał 0,91 mg/l alkoholu. Również 22 marca w Koninie na ul. Chopina chwilę przed północą zatrzymano 21 letniego kierującego Skodą, któremu alkomat wykazał 0,43 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kolejnego dnia tuż po godzinie 10 w Koninie na ul. Nadrzecznej funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego zatrzymali 37 letniego mężczyznę, który kierował Audi, podobnie jak jego poprzednicy będąc w stanie nietrzeźwości – 0,89 mg/l. Dwie godziny później na ul. Chopina zatrzymali kolejnego nietrzeźwego 35 letniego mężczyznę. Prowadził Volkswagena, mając blisko 1 mg/l ! Ponadto prowadził pojazd pomimo dożywotniego sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

24 marca tuż po północy f-sze Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego w Koninie na ul. Przemysłowej zatrzymali 36 letnią kobietę, która również postanowiła zasiąść za kółko w stanie nietrzeźwości. Przebadana miała 0,83 mg/l w wydychanym powietrzu. W niedzielę bliżej godzin porannych w Koninie na ul. Wojska Polskiego trafił się kolejny 52 letni nieodpowiedzialny kierujący, który poza tym, że był nietrzeźwy, to znajdował się pod wpływem środka podobnie działającego do alkoholu.

25 marca chwilę po północy na drogę k-25 w Siąszycach wyjechał 56 latek, który był w stanie nietrzeźwości – wynik badania 0,77 mg/l, a ponadto kierował pomimo sądowego zakazu. Dalszą jazdę temu mężczyźnie uniemożliwili policjanci z Rychwała.

W ten weekend wysypała się plaga nie tylko nietrzeźwych kierujących, ale na drogi postanowili również wyjechać Ci, którzy uprawnień do kierowania nie posiadają.

Takiego kierującego 22 marca w Żdżarach zatrzymali policjanci z Komisariatu Policji w Starym Mieście. 53 latek kierował samochodem pomimo aktywnego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w miejscowości Kolebki trafił się kolejny „odważny” mężczyzna, który pomimo polecenia wydanego przez funkcjonariuszy poprzez użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zatrzymał pojazdu do kontroli. Zatrzymany 28 latek w wyniku pościgu, jak się okazało, miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

24 marca w miejscowości Kopydłówek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 64 letniego mężczyznę, który kierował pojazdem mechanicznym marki Audi pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tego samego dnia kilka godzin później w Żdżarach na A2 zatrzymano 49 letniego mężczyznę, który również prowadził pojazd mechaniczny pomimo sądowego zakazu.

kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz pomimo zakazu prowadzenia pojazdów  wciąż stanowi poważne zagrożenie na polskich drogach, a miasto Konin nie jest wyjątkiem.  A im więcej ich na drogach, tym większe zagrożenie.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Dodatkowo w niektórych przypadkach mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości.

 

Powrót na górę strony