Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO ROWERZYSTÓW

Data publikacji 01.02.2024

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, dla niektórych to środek lokomocji, którym dojeżdża się do pracy, szkoły czy na zakupy. Warto pamiętać, że niezależnie, w jakim celu korzystamy z jednośladu, to poruszając się nim, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w sytuacji zdarzenia, w bezpośrednim kontakcie z pojazdem mają małe szanse na wyjście bez szwanku. Policjanci czynią, co mogą, aby uświadamiać rowerzystom konieczność bycia widocznym.

Wiele osób korzysta z roweru przez cały rok, uważając przy tym, że przed jesienią czy zimą nie trzeba go specjalnie przygotowywać. To błąd.  Warto sprawdzić stan łańcucha, stabilność kierownicy, dokładnie zweryfikować stan hamulców i opon, które na wilgotnej nawierzchni mają najważniejsze zadanie do wykonania, a mianowicie zatrzymanie pojazdu w miejscu. 

Szczególnie teraz, kiedy jeszcze towarzyszą nam ciemne poranki trzeba pamiętać, że do obowiązkowego wyposażenia roweru należy m.in. prawidłowe oświetlenie – przednia lampa ze światłem białym, tylna natomiast ze światłem czerwonym.

Ale w jaki sposób możemy poprawić jeszcze bardziej swoje bezpieczeństwo?

Przede wszystkim zaopatrzyć się w kask i kamizelkę odblaskową.

Dla przykładu – elementy odblaskowe w postaci np. kamizelki czy opaski widoczne są dla nadjeżdżającego kierowcy z odległości ok. 150 metrów. Przy braku takiego elementu pieszy czy też nieoświetlony rowerzysta zauważony jest w światłach samochodu z odległości około 20 metrów, przy czym warto pamiętać, że droga hamowania pojazdu jadącego ze średnią prędkością to około 40 m., co w połączeniu daje małe szanse kierowcy na prawidłową reakcję i ominięcie takiej osoby. Natomiast założony i prawidłowo zapięty kask ochroni głowę przed bezpośrednimi urazami.

Pamiętajcie!!!

Prawidłowo wyposażony rower, kamizelka odblaskowa i kask na głowie zwiększą Wasze bezpieczeństwo na drodze!!!

Powrót na górę strony