Edukacja i profilaktyka metodą na oszustów.
11 lipca br. na terenie Konina doszło do trzech prób oszustwa, które miały na celu wyłudzenie pieniędzy od starszych osób. Przestępcy dzwonili do seniorów, podszywając się pod ich bliskich i opowiadali zmyśloną historię o wypadku drogowym, w którym rzekomo uczestniczyli. Aby uniknąć więzienia starsi krewni musieli przekazać znaczną sumę pieniędzy na poczet kaucji. Na szczęście, dzięki prowadzonym akcjom profilaktycznym oraz wizytom dzielnicowych, seniorzy nie dali się nabrać i tym samym nie stracili swoich oszczędności.
Metoda działania „na wnuczka” polegała na wykorzystaniu strachu i poczucia odpowiedzialności wśród seniorów za swoją rodzinę. Wykorzystując te emocje przestępcy podają się za wnuków lub innych bliskich i informują, że spowodowali wypadek drogowy w którym druga, zupełnie obca osoba została ciężko ranna lub zginęła. Na koniec twierdzą, że konieczna jest natychmiastowa wpłata pieniędzy na poczet kaucję, w przeciwnym razie bliscy trafią do więzienia.
W czwartkowe popołudnie 11 lipca br. trzy starsze osoby z Konina nie dały się zwieść oszustom stosującym metodę „ na wnuczka „ i nie przekazały im pieniędzy. Zamiast tego, skontaktowały się z konińską Policją, zgłaszając próbę wyłudzenia. Wszystko to dzięki prowadzonym akcjom profilaktycznym oraz wizytom dzielnicowych w miejscach zamieszkania seniorów i informowaniu ich o działaniach przestępców.
Policja ostrzega, że tego rodzaju oszustwa wciąż są powszechne. Ważne jest, aby seniorzy byli czujni i nie ulegali manipulacjom. Pamiętajmy, by nie wydawać pieniędzy oraz wartościowych rzeczy nieznanym osobom. Jeśli otrzymamy podejrzany telefon, należy skontaktować się z najbliższą rodziną, by potwierdzić wiarygodność przedstawionej historii, a także niezwłocznie poinformować Policję o podjętej próbie oszustwa w przypadku jej zaistnienia.
Profilaktyka oraz wizyty dzielnicowych w ramach prowadzonych planów priorytetowych dotyczących oszustw na szkodę seniorów są kluczowe w walce z przestępczością . Ich głównym celem jest edukacja, ale także zbudowanie więzi zaufania między policją a społecznością. Dzielnicowi są gotowi służyć radą i informacją seniorom o metodach działań przestępców, aby pomóc im zidentyfikować potencjalne zagrożenia i chronić ich przed oszustwami.