OSZUSTWO „NA FOTOWOLTAIKĘ”
Kolejny raz Komenda Miejska Policji w Koninie ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują wszelkie sposoby, by wzbogacić się kosztem innych ludzi. Tym razem przestępcy posłużyli się metodą „Na fotowoltaikę” i dzięki niej wyłudzili dane osobowe od 38-letniej mieszkanki powiatu tureckiego, a następnie za ich pomocą zaciągnęli kredyt na blisko 17 tysięcy złotych.
Fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej osób, decyduje się na montaż odnawialnych źródeł energii. Sytuacja ta spowodowała, że na rynku pojawiło się dużo nowych firm, oferujących panele słoneczne w atrakcyjnych cenach. Często pod takimi okazjami kryją się działania oszustów, którzy chcą przywłaszczyć sobie oszczędności innych osób lub wyłudzić ich dane osobowe.
Ofiarą takiego oszustwa padła 38-letnia mieszkanka powiatu tureckiego, która razem z mężem chciała skorzystać z usług firmy, zajmującej się sprzedażą oraz montażem paneli fotowoltaicznych. Przestępcy byli bardzo dobrze zorganizowani i przygotowani do swojej roli. Kobieta nawet przez chwilę nie wątpiła w wiarygodność przedstawionej oferty, co skutkowało podpisaniem umowy, która zawierała dane wrażliwe nowych nabywców.
Problemy zaczęły się w chwili, gdy 38-latka chciała zrezygnować z zakupu i montażu fotowoltaiki. Oszustów to nie zniechęciło i budując dalej swą wiarygodność, poinformowali kobietę, że nałożą na nią karę finansową za zerwanie podpisanej umowy. Małżeństwo pozostało jednak przy swojej decyzji i wówczas kontakt z przestępcami się urwał. 38-latka kilka tygodni później dowiedziała się, że jej konto bankowe zostało obciążone kredytem zaciągnietym przez oszustów na blisko 17 tysięcy złotych.
Żeby uchronić się przed tego typu działaniami przestępców, należy przestrzegać kilku zasad:
- zwracać uwagę na małe firmy oferujące sprzedaż i montaż instalacji w bardzo krótkim czasie i na niezwykle korzystnych warunkach,
- zachować czujność w przypadku, gdy osoba podająca się za przedstawiciela danej firmy pod pretekstem analizy naszych potrzeb, chce uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty,
- Nie podpisywać umów in blanko i dokładnie czytać ich treść,
- każdorazowo sprawdzać firmę, z którą mamy zamiar podpisać umowę w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwracając uwagę od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo oraz jaki ma kapitał zakładowy,
- nie wpłacać z góry umówionej kwoty za wykonanie usługi,
- starać się wybierać firmę o stabilnej pozycji na rynku, która może się pochwalić wcześniejszymi osiągnięciami inwestycyjnymi.
Policjanci apelują o czujność i dokładne przyglądanie się każdej ofercie. Niekiedy zbyt pochopne decyzje mogą skutkować stratą pieniędzy oraz powierzeniem w nieodpowiednie ręce danych wrażliwych.