Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga Wypadki! Dwa przejścia dla pieszych Kawnice i Wierzbinek !

Data publikacji 31.08.2017

Do dwóch potraceń doszło w ciągu ostatnich 12 godzin na terenie powiatu konińskiego w Kawnicach i we Wierzbinku. To już kolejne zdarzenia na naszych drogach. Apelujemy o rozwagę! Kierowco Kierujesz Swoim Życiem PAMIĘTAJ !!!

Do pierwszego wypadku doszło wczoraj około godziny 20 w obrębie przejścia dla pieszych w miejscowości Kawnice, gdzie 53 letni mężczyzna mieszkaniec powiatu konińskiego kierujący pojazdem VW Passat, uderzył w przechodzącą przez przejście dla pieszych 15 letnia dziewczynkę. Na skutek zdarzenia pokrzywdzona doznała zerwania więzadła w stawie kolanowym odnosząc obrażenia na okres powyżej dni 7. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Śledczy z Komisariatu Policji w Golinie będą badali przyczyny wypadku.

Drugi wypadek miał miejsce w dniu dzisiejszym około godziny 9:40 w okolicy przejścia dla pieszych przy sklepie spożywczym w miejscowości Wierzbinek. Samochód osobowy Opel Corsa kierowany przez 55 letniego mieszkańca powiatu konińskiego potrącił 75 letnią kobietę schodzącą z oznakowanego przejścia dla pieszych. Kierujący pojazdem w tym przypadku również nie ustąpił pierwszeństwa pieszej. Kobieta prowadziła rower. Zarówno pokrzywdzona i kierujący byli trzeźwi. Kobieta doznała złamania podudzia. I w tym przypadku uczestnicy byli trzeźwi. Sprawą zajmą się śledczy z Sompolna.

 

W obu przypadkach policjanci zatrzymali prawa jazdy a o ich losie zadecyduje sąd.

W myśl art. 177 § 1 kk, za spowodowanie wypadku sprawcom grozi nawet do 3 lat więzienia.

 

Policjanci apelują do kierowców by przed przejściem dla pieszych znacznie zwalniali i zachowali szczególną ostrożność, a piesi upewnili się czy mogę bezpiecznie przekroczyć jezdnię !!!

 

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany

zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Powrót na górę strony