Porady dla osób pokrzywdzonych przestępstwem
Po raz kolejny w Polsce organizowany jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku zaczyna się dzisiaj i potrwa do 26 lutego. Każdy potrzebujący może uzyskać pomoc prawną wykonując w zasadzie jeden telefon.
Przez pięć dni w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie działały będą specjalne telefony, pod którym dyżurować będą policjanci mogący pomóc ofiarom przestępstw. W ten aktywny sposób konińska komenda włącza się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatne porady będą udzielane też w wielu miejscach w całej Polsce.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.
Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na uprawnienia pokrzywdzonych, wynikające z ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.
W Komendzie Miejskiej Policji w Koninie od dzisiaj do piątku 24 lutego w godzinach 7:30 – 15:30 dyżurować będą policjanci pod numerami telefonów: (63) 247 25 49 oraz (63) 247 24 81.