Konińscy policjanci wyróżnieni "Kryształowymi Gwiazdami"
25 listopada na ręce 14 konińskich policjantów (101 z Wielkopolski) zostały złożone podziękowania za wzorową i ofiarną służbę. Tegoroczni laureaci „Kryształowej Gwiazdy” swoją postawą udowodnili, że służba w Policji to przede wszystkim działanie na rzecz drugiego człowieka i niesienie pomocy nawet z narażeniem własnego życia. Nagrody po raz dwunasty ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.
„Kryształowa Gwiazda” to prestiżowa nagroda wręczana już od dwunastu lat policjantkom i policjantom z terenu Wielkopolski. Jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy pełniąc codzienną służbę narazili swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia. Wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” funkcjonariusze swoją postawą w służbie udowodnili czym dla każdego policjanta są słowa roty ślubowania.
Uroczystość wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz doniosłych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. Od dnia, w którym to szczególne wyróżnienie wręczono po raz pierwszy minęło już 12 lat. Laureatów przybywa, a każdy z nich zasługuje na słowa uznania za swą odwagę i determinację w niesieniu pomocy.
Tegoroczna uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 25 listopada w Trzebawiu k. Poznania. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów płynęły od zaproszonych gości, którzy wręczyli policjantom te niezwykłe wyróżnienia: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Trawińskiego, Piotra Jurkiewicza - przedstawiciela Wojewody Wielkopolskiego oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzeja Szarego.
W gronie zaproszonych gości obecni byli także: kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Ksiądz Prałat Stefan Komorowski oraz przedstawiciele służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujący z wielkopolską Policją.
Laureaci „Kryształowej Gwiazdy ze Wstęgą” 2016
sierż. sztab. Marcin STARZYŃSKI oraz st. sierż. Szymon GIERMAZIŃSKI - 10 lutego 2015 roku uratowali życie 80-letniej kobiecie. Policjanci wyważyli drzwi mieszkania, weszli do środka i uwolnili wyziębioną kobietę, która od dwóch dni była przygnieciona kuchenką.
Ponadto sierż. Szymon URYCKI i sierż. sztab. Marcin STARZYŃSKI - 23 sierpnia 2015 roku dzięki operatywności ustalili miejsce pobytu desperatki, która zamierzała popełnić samobójstwo poprzez wskoczenie do rzeki Warty. Ich postawa zapobiegła tragedii.
st. sierż. Marcin HAŃCZARUK i st. sierż. Paweł LEWANDOWSKI - 16 marca 2016 roku zauważyli płonący drewniany dom. Dzięki szybkiej reakcji, wyważeniu drzwi udało im się wyprowadzić z domu dwie 65-letnie kobiety, które spały oraz psa. Ich decyzja uratowała życie kobiet i psa. W przypadku st. sierż. Paweł Lewandowskiego jest to drugi przypadek uratowania życia innym osobom.
sierż. Zbigniew LISIECKI i st. sierż. Paweł LEWANDOWSKI - 8 sierpnia 2016 roku narażając własne zdrowie wyciągnęli z rzeki nietrzeźwą kobietę, która chciała popełnić samobójstwo ratując w ten sposób jej życie.
Laureaci „Kryształowej Gwiazdy ” 2016
podinsp. Henryk Krzysztof GRABAREK i asp. sztab. Radosław Piotr DURLAK - 14 sierpnia 2015 roku w wyniku negocjacji telefonicznych udaremnili próbę samobójczą desperata, który usiłował rzucić się pod pociąg na trasie Warszawa-Poznań. Negocjacje doprowadziły do lokalizacji miejsca pobytu mężczyzny, jego zatrzymania na kładce kolejowej oraz przekazania załodze pogotowia ratunkowego.
sierż. sztab. Michał WILCZYŃSKI i st. sierż. Adrian SZCZEPANIAK – 1 października 2015 roku na ternie gminy Rychwał podjęli błyskawiczną akcję ratunkową mężczyzny, który usiłował popełnić samobójstwo poprzez odkręcenie butli z gazem w zajmowanym mieszkaniu. Mężczyzna został wyniesiony z zagrożonego pomieszczenia, udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej, zakręcono butlę z gazem i wywietrzono pomieszczenie.
DYPLOMY
sierż. sztab. Łukasz SIWEK i sierż. Mariusz GRĄDZIEL - 17 maja 2015 roku przeprowadzili skuteczne negocjacje, które odwiodły desperata od popełnienia samobójstwa.
podkom. Piotr Józef SZCZEBELSKI - 7 czerwca 2015 roku pełniąc służbę dyżurnego jednostki, koordynował działania patrolu na miejscu zdarzenia oraz prowadził telefoniczną rozmowę z desperatem w taki sposób, że uniemożliwił mu próbę samobójczą.