Coraz więcej kierowców bez OC.
Niestety rośnie liczba nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie zawierają obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów. Jakie niesie to zagrożenia i utrudnienia dla innych? Magazyn Auto Świat opublikował obszerny tekst na ten temat.

Wg szacunków po polskich drogach jeździ około 250 000 aut bez OC. Tylko w 2012 roku ich kierowcy spowodowali ponad 6000 zdarzeń drogowych. Jak uzyskać odszkodowanie i kto je wypłaci? Na szczęście istnieje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i to on jest płatnikiem w przypadku braku OC w pojeździe sprawcy.
Należy rozpatrzyć dwa warianty wydarzeń:
W tym przypadku pokrzywdzony nie ma powodów do zmartwień. UFG wypłaci mu odszkodowanie bez większych problemów. Postępowanie na miejscu zdarzenia jest identyczne jak w przypadku, kiedy sprawca posiada OC, a więc jeżeli nie ma osób rannych wystarczy spisać oświadczenie, w którym muszą znaleźć się: data, miejsce i okoliczności zdarzenia, nr rej. marka i model pojazdu sprawcy, dane sprawcy (imię, nazwisko, nr prawa jazdy i dowodu osobistego, PESEL). Sposób likwidacji szkody zależy od tego czy mamy polisę AC. W przypadku kiedy ją mamy, szkodę likwidujemy z tej właśnie polisy, a UFG zrekompensuje powstałe dla nas koszty, czyli utracone zniżki i doubezpieczenie auta do wartości sprzed zdarzenia. Jeżeli natomiast nie mamy polisy AC, to należy zgłosić szkodę do UFG za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
2. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.
Bardzo dobrze jest w takim przypadku zapamiętać nr rej. pojazdu sprawcy, gdyż pozwoli to na jego identyfikację. Jeżeli to się uda, to pozostała procedura wygląda identycznie jak w przypadku powyżej. Gorzej natomiast jest w sytuacji, kiedy sprawca uciekł i nie mamy absolutnie żadnych danych ani jego, ani pojazdu, którym spowodował zdarzenie. Tutaj czekają na poszkodowanego kłopoty, ponieważ UFG nie wypłaci odszkodowania za szkody w pojeździe, a jedynie za uszczerbek na zdrowiu.
Jeżeli chodzi o konsekwencje poruszania się pojazdem bez OC, to wyglądają one następująco. Jeżeli zostaniemy zatrzymani do kontroli na drodze, to grozi nam kara finansowa w wysokości od 640 do 3200 zł. Jej wysokości uzależniona jest od kategorii pojazdu i długości przerwy w ubezpieczeniu. Może i nie wygląda to groźnie, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem w przypadku spowodowania wypadku drogowego, gdzie kilka osób odniesie obrażenia albo ktoś zginie i uprawnionymi do odszkodowania będzie wiele osób, to jego kwota może bez problemu osiągnąć kilkaset tysięcy złotych! Pamiętajmy, że zwrotu kwoty wypłaconego odszkodowania UFG będzie żądało od sprawcy zdarzenia.
Pamiętajmy także, że za poruszanie się pojazdem bez OC (także pożyczonym) odpowiadają i kierowca i właściciel, a więc sprawdźmy polisę przed pożyczeniem pojazdu.
Te i wiele innych bardzo przydatnych informacji o konsekwencjach naruszania przepisów podczas ruchu pojazdów znaleźć można w tygodniku Auto Świat nr 12 z 18 marca 2013 r.